Psy rasowe na Psiaki.net

Choroba lokomocyjna u psów

 

Problem choroby lokomocyjnej dotyczy nie tylko ludzi. Również psy miewają nudności w czasie jazdy samochodem. Jak uchronić pupila przed przykrymi skutkami choroby lokomocyjnej i jak pomóc mu poczuć się lepiej, jeżeli jej ulegnie?

Zabezpiecz samochód

Jeśli już wiesz, że Twój pies ma skłonność do choroby lokomocyjnej albo planujesz zabrać go w pierwszą podróż samochodem i nie wiesz, jak może na nią zareagować, przykryj tylne siedzenie i fragment wnętrza samochodu plastikową folią labo ceratą. Można też zdecydować się na przewożenie zwierzęcia w specjalnym transporterze. Wówczas należy przyzwyczajać pupila do przebywania w nim już miesiąc przed wyjazdem. Klatka transportowa to najbezpieczniejszy sposób na przewiezienie psa samochodem. Wówczas nie przeszkadza on kierowcy w prowadzeniu pojazdu i nie stwarza ewentualnego zagrożenia.

Kwestia przyzwyczajenia

Zdarza się, że psy wymiotują w samochodzie dlatego, że są zaniepokojone. Trzeba więc stopniowo przyzwyczajać psa do nowej sytuacji i niecodziennych warunków. Na początek warto posiedzieć z czworonogiem w zaparkowanym samochodzie. Pozwól mu obwąchać wnętrze pojazdu, rozejrzeć się po nim. Nagródź go smakołykiem, pogłaszcz i wysiądźcie z auta. Gdy pies przyzwyczai się do przebywania w samochodzie, można zabrać go na krótką przejażdżkę. Następnie stopniowo zwiększaj pokonany dystans i obserwuj reakcje zwierzęcia.

Karmienie psa przed podróżą

Nienakarmienie psa (nawet przez 8 godzin przed wyjazdem) przed planowaną jazdą pomoże zapobiec wymiotom. Nie należy też nadmiernie go poić – zbyt wiele wypitej wody spotęguje odczuwanie mdłości. W czasie podróży warto dawać psu do gryzienia kostki lodu albo małe, ale częste łyki wody. Nie dopuszczaj ani do przepojenia, ani do odwodnienia.

Leki na chorobę lokomocyjną u psów

Czasem weterynarze przepisują swoim psim pacjentom lekarstwa przeciwdziałające chorobie lokomocyjnej. Niekiedy polecają dostępne bez recepty leki przeznaczone dla ludzi. Ich dawkowanie trzeba wówczas dostosować do wielkości psa.

Gdy pies poczuje się źle

Jeżeli mimo podjętych przez Ciebie środków zapobiegawczych pies zachoruje w czasie podróży samochodem, zatrzymaj się i weź go na spacer, aby mógł odpocząć od jazdy. Nie spuszczaj go jednak ze smyczy, dlatego że może zgubić się w zupełnie nieznanym mu miejscu. Gdy na dworze jest chłodniej, nieco obniż szyby, upewnij się przy tym, że zwierzę nie może wystawić głowy przez okno i narazić się na niebezpieczeństwo. Jeśli temperatura we wnętrzu pojazdu okaże się zbyt wysoka, obniż temperaturę klimatyzacji albo skieruj zimny nawiew w stronę psa. Warto podać mu kostki lodu do gryzienia albo zainteresować go ulubioną zabawką. Pomoże to uspokoić pupila i odwrócić jego uwagę od nieprzyjemnych dolegliwości.

Choroba lokomocyjna bywa niezwykle męcząca dla naszych czworonogów. Należy więc zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo, aby wspólna podróż przebiegała jak najpomyślniej. Najważniejsze w zapobieganiu dolegliwościom okazuje się uspokajanie psa przez stopniowe przyzwyczajanie go do nowej sytuacji.

Zobacz kolejny artykuł: "Urlop ze zwierzakiem"

18.11.2017