Psy rasowe na Psiaki.net

Flyball - psie sztafety

Psy, szczególnie młode osobniki, chętnie uczą się różnych sztuczek i zachowań. Najlepszy wiek do tresury to okres skończenia przez zwierzę drugiego miesiąca życia. Jednak tresura to jedna sprawa, a zabawa to zupełnie inna. Taką powszechnie znaną w Europie zabawą sportową dla psów jest Flyball.

Co to jest Flyball?

Jest to dyscyplina sportowa dla psów, która polega na pokonywaniu przez psa ustawionych przeszkód. Zwierzak pokonując tor z przeszkodami dobiega do maszyny, z której, naciskając łapą odpowiedni pedał, chwyta piłkę tenisową i biegnie z powrotem. Psy biegną w drużynach złożonych z czterech zwierząt. Wygrywa ta sztafeta, która najszybciej i bezbłędnie pokona tor. Organizowaniem psich zawodów zajmują się kluby, których w Polsce jest kilkanaście.

W roku bieżącym klubem organizującym Ogólnopolski Turniej Psich Sztafet Niczuk Cup 2017, jest Lospiesos Flyball Team Olsztyn. Dwa dni, przewidziane na zawody są wypełnione po brzegi atrakcjami sportowymi. W pierwszym dniu przewidywana jest rejestracja, kontrola weterynaryjna oraz mierzenie psów. Następnie spotkanie z kapitanami drużyn i sędziami. Uroczyste otwarcie turnieju to znak dla zawodników i ich właścicieli, że start nastąpi niebawem. Po rozegranych meczach, w czasie przewidzianym przez organizatorów, następuje przerwa do dnia następnego.

Kolejny dzień rozpoczyna się wykładem lekarza weterynarii, a po ewentualnych zapytaniach uczestników, następuje dalszy ciąg zawodów. Cały turniej kończy się uhonorowanie zwycięzców oraz, wśród specjalnej ceremonii, wręczeniem im zasłużonych nagród.

Psie sztafety odbywają się corocznie w różnych miastach. Kluby organizujące takie zawody, dbają by turniej przebiegał zgodnie z regulaminem, w miłej i przyjaznej atmosferze.

20.09.2017