Psy rasowe na Psiaki.net

Jak bawić się z psem, czyli kilka słów w o psich sportach

Uprawiamy sport. Biegamy, pływamy, jeździmy na rowerze. Wraz z nastaniem wiosny coraz chętniej i częściej. Jak jednak sprawić, by z tego typu aktywności fizycznej skorzystał również nasz czworonożny pupil? Czy istnieją dyscypliny, które możemy uprawiać razem z nim? Co zrobić, by nie polegało to wyłącznie na trenowaniu jego kondycji fizycznej, lecz by trenował również swój intelekt?

Wszystkie psy uwielbiają zabawę i cieszą się z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego, że również twój pupil chce towarzyszyć ci podczas wykonywania wielu czynności, nawet jeśli tobie wydają się nudne i niemające zbyt wiele wspólnego z zabawą. Wiąże się to przede wszystkim z chęcią budowania relacji ze swoim właścicielem. Drugą ważną kwestią jest fakt, że podczas każdej zabawy twój pies może się wiele nauczyć. To szczególnie istotne w przypadku młodych psów, które poprzez zabawę zaspokajają swoją żądzę walki i chęć polowania. Jeżeli nie stworzysz mu takich możliwości, zacznie rozrabiać i ganiać za wszystkim co się rusza, sądząc że to właśnie jest zabawa. Aby się tego typu sytuacje, które potencjalnie wydają się być niebezpieczne, jak uganianie się za dziećmi, rowerzystami, osobami oprawiającymi jogging czy wreszcie za kotami, warto dać mu możliwość do wartościowego spożytkowania energii,, którą posiada.

Najważniejszą kwestią o jakiej powinien pamiętać każdy właściciel czworonoga jest fakt, że spacery nie służą wyłącznie do załatwienia potrzeb pupila. Zabawa jest równie istotnym aspektem wpływającym na rozwój naszego psiaka. Istnieje wiele uniwersalnych zabaw, które nam mogą wydawać się dość nudne, jednak dla niego, będą wyśmienitym zagospodarowaniem czasu. Pierwszą z propozycji jest chowanie się przed pupilem i przywoływanie go do siebie. Kiedy pies cię znajdzie, będzie wniebowzięty, tym bardziej, że po takim „tropieniu” możesz dać mu w nagrodę jakiś przysmak. Dzięki temu będzie jeszcze chętniej wychodził na spacery i będą mu się zawsze miło kojarzyć. Doskonałym pomysłem są również spacery i drobne biegi „przez przeszkody”. Nawet zwykła kłoda drzewa na którą pies musi wejść czy kamień, przez który powinien przeskoczyć, będzie dla niego frajdą. Pamiętaj jednak, by zachować przy tego typu zabawach dużą ostrożność i do niczego go nie zmuszać.

Istnieje oczywiście szereg dyscyplin sportowych dla psów. Wśród nich na uwagę zasługuje: obedience trial, czyli test posłuszeństwa (pies jest szkolony do wykonywania komend na specjalnym torze), tropienie (psy uczone są rozpoznawać i znajdować przedmioty po ich zapachu), flyball (sport polegający na przechwyceniu przez psa piłki, wyrzuconej przez maszynę, po pokonaniu toru z przeszkodami), czy doggie dancing, zaczynający dopiero wchodzić na polski rynek. Wszystkie psie sporty są dostosowane dla określonych ras i psich temperamentów. Musimy być więc świadomi tego, że pies musi posiadać bezwzględnie dobrą kondycję zdrowotną i bardzo dobrą kondycje fizyczną, by stać się „zawodowym” sportowcem.

27.03.2015