Psy rasowe na Psiaki.net

Jaką suchą karmę dla psa wybrać?

Pies to nie tylko pupil i zwierzak, ale także najlepszy przyjaciel i członek rodziny. Chcąc odpowiednio o niego zadbać i zapewnić mu długie i zdrowe życie, powinniśmy karmić go zdrowym, zbilansowanym i dostosowanym do jego potrzeb jedzeniem.
Oczywiście psia dieta nie powinna opierać się wyłącznie na suchej karmie, może jednak stanowić jej bazę. Zatem jaką suchą karmę dla psa wybrać? Przede wszystkim wysokomięsną, bezzbożową i dobraną odpowiednio do potrzeb naszego czworonoga.
Karma dla psa powinna zawierać dużo mięsa, ponieważ psy są z natury mięsożercami, zatem im więcej mięsa w karmie, tym lepiej. Dobra karma nie powinna zawierać zbóż, które pies słabo trawi, a które to stosuje się jako tanie wypełniacze. Poza tym rodzaj karmy należy dobrać do wieku psa, wielkości (psy małych, średnich i dużych ras mają inne potrzeby żywieniowe), aktywności zwierzęcia oraz ewentualnych specjalnych potrzeb takich jak: nadwaga, wrażliwy układ pokarmowy, problemy skórne, problemy z osadzaniem się kamienia nazębnego, choroby (wtedy raczej psu podaje się specjalistyczne karmy weterynaryjne).
Jak czytać skład suchej karmy dla psa?
Na każdej dobrej karmie powinien znajdować się jej dokładny skład. Jeśli nie jest podany, to znaczy, że producent ma coś do ukrycia. Czytanie składów wcale nie jest łatwe, tym bardziej, że producenci celowo wprowadzają klienta w błąd, rozdzielając składniki, np. niepożądane w karmie zboża na poszczególne gatunki, tak by zamaskować fakt, że większość karmy stanowią wypełniacze. To chwyt marketingowy stosowany niestety bardzo często.
Istotną kwestią jest kolejność składników – to, czego jest najwięcej powinno znajdować się na pierwszym miejscu. Zatem jeśli w składzie jako pierwsze nie występuje mięso, to znaczy, że dana karma nie jest godna polecenia. Jednak skład procentowy to nie wszystko, ponieważ w karmie często znajdują się substancje chemiczne szkodliwe dla zwierzaków, bo np. powodujące alergie.
Należy pamiętać, że dobra karma dla psa powinna zawierać nie tylko mięso, ale także warzywa i owoce (np. ziemniaki, zielony groszek, marchew, dynię, jabłka), które są źródłem witamin i wspomagającego trawienie błonnika oraz inne potrzebne psu składniki takie jak: olej rybi, glukozamina, siarczan chondroityny, fruktooligosacharydy (FOS), L-karnityna, polifosforan sodu czy witamina E.
Ilość mięsa w karmie dla psa
Najważniejszym składnikiem dobrej karmy dla psa jest mięso, ponieważ białko zwierzęce to podstawa psiej diety. Zawartość mięsa w psich karmach jest bardzo różna. I tak, karmy o zawartości mięsa mniej niż 4%, to jedynie karmy o smaku mięsa. Zawartość w przedziale 4-14% pozwala nazwać produkt karmą z mięsem. Jeśli zawartość ta wynosi 14-26% to mamy do czynienia z karmą bogatą w mięso, a dopiero zawartość powyżej 26% czyni karmę mięsną. Karmy najlepszej jakości zawierają nawet 70-80% mięsa.
Zawartość mięsa to jedno, ale nie mniej istotna jest jakość mięsa. Mięso może być świeże lub odwodnione. W składzie karm mogą pojawić się następujące postaci mięsa: świeże mięso, mięso, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (najczęściej podroby), mięso suszone, mięso dehydratyzowane, mączka mięsna oraz mięso wstępnie trawione enzymami. Oczywiście najlepiej, gdy w składzie jest jak najwięcej świeżego mięsa – im go więcej, tym lepszej jakości karma dla psa.
Skąd wiadomo, że karma dla psa jest złej jakości?
Po czym poznać, że podawana karma jest słabej jakości? Oczywiście po składzie, ale nie tylko. Świadczą o tym także liczne objawy głównie ze strony układu pokarmowego. Zazwyczaj występującymi symptomami są luźny stolec oraz częste wypróżnianie. Psy karmione taką karmą mają także alergie pokarmowe objawiające się świądem skóry, zapaleniem uszu, a także problemami z układem pokarmowym. Powszechnie występującym objawem jest również zły stan sierści, która staje się matowa i nadmiernie wypada.
Jaka sucha karma dla psa dobrej jakości?
Na rynku dostępna jest cała masa suchych karm dla psa, także tych klasy premium. Do polecanych przez specjalistów od żywienia psów karm zaliczają się następujące marki: ZiwiPeak, Renske, Orijen, Acana, Taste of the Wild, Carnilove, Essential, Brit Care Grain Free, 1st Choice, Pronature Holistic, Planet Pet Society, Fromm Family.
Duży wybór suchych karm dla psa dobrej jakości można znaleźć w sklepie: https://www.petstation.pl/psy/karma/karma-sucha.

10.10.2016