Psy rasowe na Psiaki.net

Nieświeży psi oddech

Zdrowe zęby i świeży oddech są wizytówką każdego człowieka. Wbrew pozorom rzecz ta dotyczy nie tylko ludzi. Jeśli Twój pies ma nieprzyjemny zapach z pyszczka, a Ty bagatelizujesz ten problem, bo wydaje ci się zbyt błahy i uważasz, że taka psia natura – jesteś w błędzie. Nieświeży oddech to nie tylko problem natury estetycznej, lecz przede wszystkim zdrowotnej! Zamiast więc go ignorować, spróbuj odnaleźć przyczynę i pomóż utrzymać swojemu pupilowi odpowiednią higienę pyszczka.

Właściwa pielęgnacja psa jest podstawą do jego prawidłowego rozwoju, zapobiega chorobom i jest pozytywnym bodźcem łączącym emocjonalnie pupila i opiekuna. Niektóre psiaki pomimo codziennej pielęgnacji posiadają przykry dla otoczenia zapach z pyska. Pod żadnym pozorem nie wolno nam tego bagatelizować. Należy szybko znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, bo bardzo często spowodowana jest ona złym stanem zdrowia naszego czworonoga.

Pierwszym i dość oczywistym powodem jest niewłaściwa higiena. Tak samo jak ludziom, również psom po posiłku zostają resztki jedzenia, osadzające się pomiędzy zębami i na dziąsłach. Nie usunięte, mogą stać się podłożem do rozwoju bakterii oraz grzybów, które jak wiadomo są podstawą nieświeżego oddechu. Równie częstą przyczyną dolegliwości jest kamień nazębny, który bardzo łatwo zauważyć (żółty nalot) przy regularnej obserwacji stanu uzębienia czworonoga. Najczęściej jest on pierwszym sygnałem ostrzegawczym w poważniejszej chorobie zębów.

Do alarmujących powodów zaliczyć można: niewydolność nerek (tylko diagnoza lekarza jest w stanie to potwierdzić) – często połączona z mocznicą, cukrzyca, czy zaburzenia pracy wątroby. Ostatnie z nich jest niezwykle niebezpieczne, wiąże się bowiem z nadmiarem węglowodanów dostarczanych psu w posiłku. Aby jednak poprawnie zdiagnozować tę przypadłość niezbędne są badania krwi, które pomogą rozwikłać zagadkę nieprzyjemnego oddechu Twojego psa.

Sami nigdy nie jesteśmy w stanie w 100% poznać przyczynę dolegliwości psiaka. Dlatego tak ważne jest udanie się do lecznicy, aby specjalista mógł zbadać Twojego czworonoga i skierować go na dalsze badania. Jeśli jednak stwierdzi jedynie nagromadzoną ilość kamienia nazębnego, zleci zabieg jego usunięcia. Jest to prosta procedura, którą wykonuje się za pomocą ultradźwięków oraz przy pełnej narkozie zwierzęcia, po to, by Twój pupil czuł się komfortowo i niepotrzebnie się nie stresował.

Niezwykle istotna jest jednak profilaktyka, a więc dostarczanie Twojemu pupilowi suchych kości, gryzaków, które zdzierają kamień nazębny podczas zabawy, oraz – tak, tak – mycie zębów! W sklepie zoologicznym bez problemu znajdziecie specjalne szczoteczki dla psiaków i pasty do zębów, które stosowane regularnie, zmniejszą ryzyko wystąpienia kamienia. Pomocna może okazać się też zmiana diety i ograniczenie węglowodanów.

25.01.2015