Psy rasowe na Psiaki.net

Obowiązki, które możesz powierzyć dziecku

Jakiś czas temu zgodziłeś się na przygarnięcie psiaka pod Wasz dach. To doskonały pomysł, bo to prosty krok do tego, by nauczyć każde dziecko odpowiedzialności i bezgranicznej miłości, której nie uświadczy żadnym innym sposobem. Jako dorosły człowiek musisz sobie jednak zdawać sprawę z tego, że wszelkie obowiązki i ich właściwe rozdysponowanie zależy od Ciebie. W materiale podpowiemy Ci, jak dostosować je do wieku Twojego dziecka, by w pełni mogło uczestniczyć w tym magicznym procesie zwanym posiadaniem własnego zwierzaka.

Szkoła odpowiedzialności dla Twojego dziecka

Specjaliści na każdym kroku podkreślają, że zwierzę może nauczyć dziecko znacznie więcej, niż Ci się w pierwszej chwili wydaje. Nic dziwnego więc, że psy nazywane są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Chociaż wnoszą do domu niejako „w pakiecie” masę obowiązków, dzięki nim właśnie dziecko dowie się, co to jest empatia, odpowiedzialność, a także bezwarunkowa przyjaźń czy miłość. Badania z różnych dziedzin dowodzą, że dzieci, które wychowują się ze zwierzętami są bardziej emocjonalne i znacznie lepiej rozwijają się pod względem społecznym, a każda nauka, którą dziecko z takiej przyjaźni z czworonogiem wyciągnie, jest przez nie lepiej zapamiętane. Jak zatem najpełniej wykorzystać ten czas?

Jak prawidłowo rozdzielać obowiązki

Twoje dziecko jest jeszcze małe i samo dobrze nie radzi sobie z podstawowymi rzeczami wokół siebie. Typowy przedszkolak i uczeń pierwszych klas podstawówki może więc pomagać Ci prawie we wszystkich czynnościach, jednak żadnej z nich nie może wykonywać samodzielnie. Wycieranie psa po kąpieli, czesanie mu sierści czy karmienie zawsze powinno odbywać się pod Twoim nadzorem. Dla dziecka to raczej zabawa i ogromna frajda, której nie można mu odbierać. I choć nie zawsze na tym etapie zdaje sobie z tego sprawy, powoli zaczyna wyrabiać w sobie systematyczność. Starsze dzieci bez obaw poradzą sobie z samodzielnymi spacerami, pilnowaniem pór karmienia czy trenowaniem z psem sztuczek i komend. Pamiętaj jednak, by sprawować ciągły nadzór nad wszelkimi obowiązkami, które powierzasz swojej pociesze i pomagać jej, gdy sobie z czymś nie radzi. Dzięki temu rozbudujesz nie tylko relację między Wami a psiakiem, ale również między Tobą a Twoim dzieckiem.

Zalety z posiadania pupila

Jak już wspomnieliśmy na początku, pies stwarza Ci wyjątkową okazję dodatkową, która pozytywnie wpłynie na wychowanie Twojego dziecka. Będzie bowiem wymuszał sytuacje, które pokażą na czym polega prawdziwa odpowiedzialność, przyjaźń, empatia, szacunek i współpraca na linii dziecko-rodzic. Nie odbieraj maluchowi możliwości nauki w ten sposób i wpieraj go w tej fantastycznej przygodzie, którą z całą pewnością zapamięta do końca życia.

17.02.2016