Psy rasowe na Psiaki.net

Odrobaczanie psa i kota – co warto wiedzieć?

Każdy właściciel psa lub kota powinien pamiętać o regularnym odrobaczaniu swojego zwierzęcia. Choroby pasożytnicze są w szczególności groźne dla młodych szczeniąt i kociąt i mogą nawet skończyć się ich śmiercią. Odrobaczanie jest ważne zarówno w przypadku zwierząt wychodzących, jak i niewychodzących – warto pamiętać o tym, że larwy pasożytów mogą latami zalegać w otoczeniu, można też przynieść je do domu na butach.

Przychodnia weterynaryjna

Częstotliwość odrobaczania

Program odrobaczania u młodych zwierząt zakażonych pasożytami przebiega następująco:

  • u szczeniąt – odrobaczanie w 2, 4 i 6 tygodniu życia (alternatywnie w 4, 6 i 8 tygodniu), a potem co miesiąc aż do osiągnięcia 1,5 roku
  • u kociąt – od 4 tygodnia życia aż do 3 miesiąca życia co 2 tygodnie, do 1 roku życia co 3 miesiące

Profilaktyczne odrobaczanie u zwierząt należy przeprowadzać co około 6 miesięcy, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej. Należy pamiętać o tym, żeby przeprowadzać odrobaczenie przed podaniem szczepionek, ponieważ w przeciwnym przypadku mogą one okazać się nieskuteczne.

Leki odrobaczające

Leki odrobaczające są dostępne w kilku różnych postaciach. To najczęściej tabletki do połykania lub też do zmiażdżenia i podania jako zmieszane z innym pożywieniem, również jako pasty lub preparaty typu spot-on do zakroplenia na grzbiecie zwierzęcia.

Odrobaczanie musi przebiegać pod nadzorem lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednie środki na konkretne pasożyty. Dotyczy to przede wszystkim młodych zwierząt, u których silne zarobaczenie może być zagrożeniem dla życia. Zwierzętom kategorycznie NIE należy podawać leków odrobaczających dla ludzi.

Po podaniu preparatu w odchodach zwierząt mogą pojawiać się nieżywe glisty lub tasiemce, dlatego nie należy się nimi przejmować. Trzeba pamiętać jedynie o zachowaniu większej higieny.

Profilaktyka

Aby zminimalizować zagrożenie związane z pasożytami w otoczeniu swoim oraz otoczeniu zwierzęcia należy pamiętać o następujących zasadach:

  • po odrobaczeniu najlepiej wyparzyć miski i wyprać zabawki i legowiska zwierzęcia i pościel, gdy zwierzę śpi w łóżku
  • w przypadku kotów należy umyć i zdezynfekować kuwetę
  • należy podawać tylko surowe mięso z zaufanych źródeł, najlepiej zamrażać je przed podaniem, co zabija większość drobnoustrojów
  • należy sprzątać odchody po swoim zwierzęciu, ponieważ te pozostawione na zewnątrz przyczyniają się do wzrostu zagrożenia epidemiologicznego
  • po kontakcie z zarobaczonym zwierzęciem należy umyć dokładnie ręce

Niestety, często unikniecie zagrożenia nie jest tak łatwe. Larwy pasożytów znajdują się w trawie, na owocach, warzywach, w odchodach innych zwierząt, więc o zakażenie nie jest trudno. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian, na przykład obecności pasożytów w odchodach, częstego wymiotowania, tkliwości brzucha zwierzęcia należy udać się do weterynarza.

Wobec tego każdy odpowiedzialny właściciel psa i kota powinien pamiętać o tym, że z pasożytami nie ma żartów. Regularne odrobaczanie i profilaktyka są bardzo ważne, dlatego nie należy ich lekceważyć, także u zwierząt niewychodzących.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości
lek.wet. Aleksandry Chojnowskiej
z Przychodni Weterynaryjnej NOE Katowice
strona internetowa: www.przychodnia-noe.pl

18.03.2015