Psy rasowe na Psiaki.net

Pasożyty wewnętrzne u psów

Wiosna w pełni, a większość właścicieli psów stara się chronić swoich pupili przed atakującymi ze wzmożoną siłą kleszczami. Nic w tym dziwnego – te pajęczaki przenoszą wiele bakterii i wirusów, które są groźne dla zdrowia czworonogów. Nie można jednak zapominać o o wiele większym niebezpieczeństwie, czyli pasożytach wewnętrznych, które atakują psi organizm.

Jakie pasożyty wewnętrzne zagrażają psom?

Istnieje przynajmniej kilka rodzajów pasożytów wewnętrznych, które atakują psiaki. Jednymi z najczęściej występujących są tasiemce. Najczęściej czworonogi „łapią” je poprzez zjedzenie zakażonego surowego mięsa. Pojawienie się tasiemców w psim organizmie może być też następstwem nieskutecznej walki z pasożytami zewnętrznymi, pchłami i kleszczami, które bywają nosicielami jaj. Równie groźne są robaki obłe, czyli tzw. glisty, które żyją w psich jelitach i żywią się pokarmem przez nie zjadanym oraz włosogłówki, które są niezwykle odporne i są w stanie przeżyć nawet kilkanaście lat, a także tęgoryjce, niebezpieczne również dla człowiek.

Jakie są objawy występowania pasożytów wewnętrznych?

Jak rozpoznać, że zwierzak został zaatakowany przez pasożyty wewnętrzne? Objawów jest co najmniej kilka. W przypadku tasiemców są to przeważnie spadek masy ciała, kolki, ogólne osłabienie i rozdrażnienie psiaka oraz biegunka. Z kolei robakom obłym i tęgoryjcom (często połkniętym już z mlekiem matki) towarzyszy kaszel, wymioty (glisty przeważnie są w nich widoczne), spadek energii, matowienie sierści. Zakażenie pasożytami wewnętrznymi może być też widoczne poprzez podrażnienie skóry, uporczywe drapanie, ogólną apatię oraz utratę apetytu.

Jak chronić psy przed pasożytami wewnętrznymi?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – regularnie odrobaczaj swojego pupila. W sklepach zoologicznych znajdziesz środki, które Ci w tym pomogą. Do najpopularniejszych należą tabletki Drontal, które świetnie radzą sobie z najczęściej dokuczającymi zwierzakom pasożytami – tasiemcami, tęgoryjcami i glistami oraz pierwotniakami Giardia spp. W sprzedaży są też specjalne zawiesiny, dedykowane głównie szczeniakom, które mogłyby mieć problem z połknięciem tabletki oraz pasty, które należy podawać doustnie. Jak często wykonywać odrobaczanie? Nie rzadziej niż co 3-4 miesiące.

05.05.2017