Psy rasowe na Psiaki.net

Co warto wiedzieć przed przygarnięciem psa

Coraz częściej zamiast udawać się do hodowli, decydujemy się na przygarnięcie psa z pobliskiego schroniska. To bardzo dobre zachowanie, ponieważ możemy dać trochę miłości i szczęścia zwierzakom, którym do tej pory nie układało się w życiu najlepiej, a nierzadko są to przecież również psy rodowodowe. Trzeba jednak mieć świadomość, że psy ze schroniska mogą wymagać szczególnej opieki. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na przygarnięcie psa ze schroniska.

Wiek, czyli pierwsze na co zwrócić uwagę

Jeżeli zdecydujemy się na szczeniaka, musimy mieć świadomość, że najprawdopodobniej będzie on wymagał dużo szkolenia, nauki chodzenia na smyczy, a także poświęcenia my naprawdę sporej ilości czasu. Dodatkowo, najmłodsze psiaki zapewne będą ząbkować, przez to mogą gryźć meble czy przedmioty w naszym domu, będziemy musieli więc uważać na psoty i figle.

Jeśli zechcemy przygarnąć starszego szczeniaka, musimy wiedzieć, że będzie on wymagał tresury, zwłaszcza jeśli będzie to pies z groźniejszej rasy, która może w przyszłości, nawet nieumyślnie zrobić komuś krzywdę. Najlepiej będzie, jeśli sami podejmiemy się przeprowadzenia takiego szkolenia, dzięki czemu zwierzę będzie czuło do nas respekt i szacunek. W sieci znajdziemy mnóstwo materiałów, dzięki którym dowiemy się jak wyszkolić naszego czworonoga by osiągnąć zamierzony efekt.

Ostatnią opcją jest adopcja dorosłego psa, jednak i tu nie obejdzie się bez utrudnień. Jeżeli przygarniemy psa ze schroniska, musimy mieć świadomość, że zaklimatyzowanie się w nowym miejscu, może przysporzyć mu sporych trudności. Psy, które wychowały się w schroniskach mogą rywalizować o jedzenie z być przestraszone. Dlatego jeżeli decydujemy się na dorosłego psa ze schroniska, będziemy musieli wykazać naprawdę sporą dozą cierpliwości w przystosowywaniu go do życia w nowej rodzinie.

Pierwszym, co trzeba zrobić, będzie pokazanie zwierzakowi, że nie zabraknie mu jedzenia i nikt mu go nie odbierze. Trzeba też pamiętać, że nie znamy historii psa, dlatego trzeba uważać, by nie skojarzył on nas z osobami, które w przeszłości mogły go skrzywdzić – unikajmy więc podnoszenia głosu czy gwałtownych ruchów.

Jakie są zalety adopcji?

Takie rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet, jednak najważniejszą wydaje się miłość i wdzięczność, jaką okaże nam pies, gdy zrozumie, że znalazł nowy dom. Takie psy cechują się najczęściej inteligencją, dozgonnym wręcz oddaniem i szacunkiem do osób, które je przygarnęły.

Pamiętajcie jednak, że pies to bardzo wymagający przyjaciel, który nie może być zachcianką dla uciechy dzieci. To wy, jako rodzice musicie wykazać chęć adopcji psa i opieki nad nim, ponieważ dzieci mogą bardzo szybko znudzić się nowym zwierzakiem i stracić zainteresowanie spacerami czy zabawami, dlatego odpowiedzialność najczęściej spadnie właśnie na was.

17.07.2017