Psy rasowe na Psiaki.net

Jak zapobiegać i leczyć problemy związane z uzębieniem czworonoga?

Dlaczego stan uzębienia naszych zwierzaków jest taki ważny?

Od tego w jakiej kondycji jest uzębienie naszego zwierzęcia zależy cała jego kondycja zdrowia. To właśnie tam rozwija się wiele chorób, dlatego odpowiednia profilaktyka, a także czasem leczenie są kluczowe.

Uzębienie zwierząt

Jak wybrać odpowiedniego lekarza?

Stomatolog dla zwierząt powinien dysponować najlepszym jakościowo sprzętem. Musi on umożliwiać przeprowadzenie zabiegów z zakresów endodoncji oraz periodontologii. Obecnie wiele placówek zajmuje się również ortodoncją weterynaryjną, co ułatwia pupilom gryzienie pokarmów. W sytuacjach, kiedy zwierzę zmaga się z ubytkami oraz uszkodzeniami tkanek w jamie ustnej, stomatolog powinien szybko i sprawnie zniwelować jego ból oraz dyskomfort. Klinika powinna dysponować nowoczesnym sprzętem stomatologicznym, przed wybraniem konkretnego miejsca, koniecznie zapytajmy o takie wyposażenie.

Jak powinno się dbać na codzień o uzębienie pupila?

Aby zapewnić naszemu czworonogowi zdrowie na lata powinniśmy dbać o higienę jego jamy ustnej. Płytka nazębna powinna być regularnie usuwana. Samo czyszczenie wymaga jednak od nas przygotowania. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się specjalistyczną pastę weterynaryjną. W składzie posiadają one specjalne substancje smakowe, które są atrakcyjne dla zwierzęcia. Należy nałożyć ją nie tylko na zęby, ale również na dziąsła i policzki. Kiedy nasz pupil zapozna się z preparatem można przejść do kolejnego etapu, jakim jest rozprowadzenie pasty po zębach. Możemy użyć do tego specjalnej nakładki lub zwykłego gazika, którym owiniemy palec. Kiedy preparat został już dobrze rozprowadzony, kolejnym krokiem jest użycie specjalnej szczoteczki, którą dokładnie wyczyścimy wszystkie zęby i policzki. Jeśli te czynności są nowe dla naszego czworonoga, musimy uzbroić się w cierpliwość. Upłynie trochę czasu zanim zwierzę się przyzwyczai do takiego czyszczenia zębów. Należy działać ostrożnie i powoli, tak aby nie uszkodzić tkanek w jamie ustnej pupila.

08.10.2018