Psy rasowe na Psiaki.net

Profesjonalne przygotowanie psa do wystawy

Przygotowanie psa do wystaw składa się z kilku kluczowych elementów, nad którymi musisz popracować oddzielnie, aby potem po połączeniu ich wszystkich razem osiągnąć doskonały efekt finalny. Bycie championem na wystawie to efekt spójnego i harmonijnego połączenia tresury, socjalizacji i technik prezentacji psa. Do tego wszystkie dochodzą jeszcze umiejętności wystawiania psa przez człowieka. Jak zatem widzisz, osiągnięcie mistrzostwa na wystawie to wielkie wyzwanie i trzeba w to włożyć dużo ciężkiej pracy i sporo godzin ćwiczeń.

Wystawa psów rasowych 2010 r.

Przygotowanie psa do wystawy trzeba zrobić "z głową" i zaplanować wszystko dużo wcześniej. Rzadko kiedy wystawę wygrywa ktoś, kto nie był do niej odpowiednio przygotowany. Zwykle właściciele psów dużo czasu poświęcają na pielęgnację okrywy włosowej psa, która ma oczywiście duże znaczenie, bo prezentacja psa na tym wiele może zyskać, gdy pies będzie odpowiednio wypielęgnowany – jednak zewnętrzny wygląd psa to nie tylko sierść, ale także mowa ciała psa. Pies najpiękniej w świecie wyczesany i wypielęgnowany nie wygra wystawy, gdy będzie wystraszony i zestresowany. Dlatego trzeba dużo pracy poświęcić na przyzwyczajanie psa do sytuacji, jakie mają miejsce na wystawach.

Jak zatem wygląda profesjonalne przygotowanie psa do wystawy od A do Z?
1) Odpowiednia dieta – dobrze dobrana dieta dla psa sprawia, że pies prawidłowo się rozwija i rośnie w odpowiednim tempie oraz do odpowiednich rozmiarów. Pies dobrze karmiony wykorzystuje w pełni swój potencjał genetyczny – czyli rośnie tak duży jak przewidują to jego geny. Psy źle karmione mają problemy rozwojowe i czasami karłowacieją. Odpowiednie żywienie psa wystawowego zapewnia również odpowiedni stan okrywy włosowej psa i zdrowy stan skóry. Psy źle karmione mają często matową sierść, lub nawet ta sierść zaczyna wypadać. Do tego pojawiać się mogą problemy skórne, które mogą powodować pogorszenie wyglądu psa lub jego złe samopoczucie.
2) Opieka weterynaryjna – przygotowanie psa do wystawy powinno zawierać również regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Pies, który jest chory, może być osowiały lub nawet agresywny. Gdy chorego psa coś boli to czasami nawet o tym nie wiemy – źle by były gdyby dopiero na wystawie okazało się, że pies ma bóle stawowe i nie pozwoli sobie dotknąć biodra. Lekarz weterynarii zadba również o zdrowe zęby i skórę psa. Zdrowe zęby i dziąsła będą wizytówką naszego psa podczas oceny sędziowskiej tak samo jak stan sierści. Lepiej więc, abyśmy pozytywnie przeszli ten test. Jeśli są z psem jakieś problemy zdrowotne to odpowiednie leczenie lub suplementacja pozwoli nam rozwiązać te wszystkie problemy jeszcze przed wystawą.
3) Pielęgnacja okrywy włosowej psa – czyli wyzwanie dla groomera zwanego inaczej psim fryzjerem. Pies musi prezentować się znakomicie gdy chce wygrać wystawę – jak wspomniane było wcześniej dużo w tym wszystkim leży po stronie odpowiedniego żywienia. Gdy już zadbaliśmy o dobre żywienie psa i jego okrywa włosowa jest w świetnej formie, to możemy z psem udać się do groomera, który wystrzyże, wykąpie, wysuszy i wyczesze naszego psa. Dobry psi fryzjer wie jak pies danej rasy powinien wyglądać, jakie są dopuszczalne typy psich fryzur i jakich kosmetyków użyć aby uwydatnić zalety psa i jednocześnie ukryć jakieś jego drobne niedoskonałości. Odpowiednią fryzurą można znacznie poprawić prezentację psa. Psi fryzjer, który pracuje z psami wystawowymi będzie również wiedział jak uczesać psa aby dobrze się on prezentował w ruchu, gdy biegnie po ringu a nie tylko gdy stoi lub siedzi. Znaleźć dobrego groomera to wielka sztuka. Gdy na krótko przed wystawą ktoś źle ostrzyże Twojego psa, to może nie być ratunku i nie będziecie mieli szans na tej wystawie. Czasami psi fryzjerzy specjalizują się w strzyżeniu psów danej rasy (np.pudli) – taki psi fryzjer jest zapewne lepszym wyborem, jeśli masz psa właśnie tej rasy w jakiej specjalizuje się fryzjer. Gdy zatem umawiasz się na wizytę u psiego fryzjera, to powiedz wcześniej czego oczekujesz i czy dana osoba ma doświadczenie w tym zakresie.
4) Szkolenie psa obejmujące naukę chodzenia na ringówce, przyzwyczajanie do stania na stole przy którym sędzia dokonuje oceny, przyzwyczajanie psa do dotykania przez sędziego okolic ogona, uszu, oczu i zaglądanie do pyska, jak również przyzwyczajanie do dotykania innych części ciała.
5) Szkolenie psa typowo pod kątem warunków panujących na wystawach – tłum ludzi, często głośna muzyka w tle, mnóstwo innych psów różnych ras wokoło – to wszystko może być stresujące i przytłaczające dla psa, który nie jest przyzwyczajony do takich warunków. I choć pies może pięknie chodzić przy nodze w domu lub w jakimś spokojnym miejscu jak park miejski, to gdy Twój pies otoczony zostanie przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt innych, które szczekają, wyją, piszczą i przez gąszcz ludzi, który również hałasuje to może się okazać, że pies jest tak zestresowany, że nie chce się ruszyć z miejsca albo szaleje na smyczy i chce się wyrwać. Nie ma wtedy mowy o pięknym chodzeniu wokół ringu przy nodze.
6) Nauka umiejętności wystawiania psa – to cały zestaw trików i sztuczek, mających na celu takie ustawienie i zaprezentowanie psa aby wyglądał on najlepiej dla oczu sędziego. Musi to być synchroniczna współpraca zarówno psa, jak i właściciela. Pies musi cierpliwie znosić np.przestawianie jego łap o kilka centymetrów i trwanie w tej pozycji. Takie pozycje wystawowe czasami są nie wygodne dla psa – ale pies się w nich najlepiej prezentuje, dlatego też musi to być wszystko poprzedzone odpowiednim szkoleniem psa.

Wystawa psów rasowych 2010 r.

Podsumowując, przygotowanie psa do wystawy to długoterminowy proces – to nie tylko wykąpanie i uczesanie psa. To cały proces zaczynający się od odpowiedniego żywienia psa,  a kończący się na dość skomplikowanym szkoleniu psa pod kątem udziału w wystawie.

Autor: Michał SzenAutorem artykułu jest:
Michał Szen, który prowadzi szkołę szkolenia psów www.szkola-doberman.pl - zajęcia szkolenia psów prowadzi zwykle w trybie indywidualnym, czyli cała lekcja szkoleniowa jest tylko dla Ciebie i Twojego psa.

24.02.2014