Psy rasowe na Psiaki.net

Psie fryzury

Psie fryzury powinny być zgodne ze wzorcem rasy

Świat psich fryzur rządzi się swoimi prawami. Psy rasowe, które uczestniczą w psich wystawach, muszą mieć okrywę włosową przygotowaną zgodnie z obowiązującym wzorcem zapisanym w regulaminie Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej FCI. Wielorasowe czy psy w typie rasy, a także rasowe, niewystawiane na konkursach piękności, są pod tym względem mniej restrykcyjne traktowane i mogą korzystać z różnorodnych fryzur komercyjnych, oferowanych przez większość psich salonów fryzjerskich. Nie ulega jednak wątpliwości, że o psie fryzury odpowiedzialni właściciele powinni umieć właściwie zadbać, regularnie stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne okrywy włosowej.

Planujesz karierę wystawową twojego psa, zadbaj właściwie o jego szatę

Osoby, które na poważnie myślą o podbijaniu ringów wystawowych, od momentu nabycia rasowego szczenięcia, muszą zapoznać się z jego aktualnie obowiązującym w regulaminie wzorcem i technikami przygotowywania psa do zaprezentowania go na ringu. Wśród 10 grup, do których zostały zaklasyfikowane poszczególne rasy, są psy, które nie wymagają szczególnych zabiegów groomerskich. Wystarczy systematyczne czesanie, usuwanie martwego włosa, lekkie trymowanie i oczywiście kąpiel w razie potrzeby i koniecznie przed wystawą. Nie należy zapominać o przycinaniu pazurków i włosów pod opuszkami łap i czyszczeniu uszu. Systematyka w pielęgnacji psiej fryzury procentuje tym, że przed wystawą właściciel ma mniej pracy, ponieważ sierść jest zadbana.

Różne wymagania dla poszczególnych grup FCI

Grupa 1, czyli owczarki i inne psy pasterskie, nie potrzebują szczególnych wystawowych fryzur. Ich okrywa włosowa jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga strzyżenia. Podobnie wygląda sytuacja w większości grup. Są jednak wyjątki, szczególnie 9 grupa, czyli psy ozdobne i do towarzystwa. Pudle, przedstawiciele tej grupy, są najlepszym przykładem, jak dużo pracy i wysiłku musi włożyć groomer, aby właściwie przygotować fryzurę wystawową tego psa. Wedle obowiązujących przepisów pies tej rasy może prezentować dwa typy fryzur. "Na lwa" oraz "nowoczesna" to oficjalne strzyżenia, w których pudel może się zaprezentować na wystawie. Co ważne, wszelkie odstępstwa od regulaminowej fryzury, są wadami eliminującymi. Sędzia nigdy nie ocenia psa pod względem fryzury, ważniejsza jest prawidłowa budowa anatomiczna i wrażenie ogólne. Nie łatwo przygotować do prezentacji na wystawowym ringu psy z grupy 3. Teriery, które są jej przedstawicielami, mają zwykle sztywną i trudną w pielęgnacji sierść. Większość z nich wymaga systematycznego trymowania, czyli usuwania martwego włosa. Regularne stosowanie tego zabiegu, wpływa niezwykle korzystnie na jakość włosa, a także na jego pigment. Podobnie przygotowuje się psie fryzury sznaucerom i innym psom szorstkowłosym z różnych grup.

Trendy panujące w psich fryzurach

Na ringach wystawowych właściciel czworonoga nie może zbytnio eksperymentować z jego wyglądem. Psie fryzury psów rasowych muszą być zgodne z obowiązującym wzorcem i wszelkie od nich odstępstwa nie są mile widziane. Natomiast większe pole do popisu mają właściciele psów rasowych, które nie są bywalcami wystaw. Mogą dowolnie strzyc swojego pupila zgodnie z najnowszymi trendami. Wizyta u psiego fryzjera koniecznie musi być poprzedzona kąpielą psa z zastosowaniem odpowiedniego szamponu dostosowanego do rodzaju sierści , a w przypadku psów długowłosych także odżywki ułatwiającej jej rozczesywanie. Potem już tylko należy zdecydować się na stosowną, pasującą do temperamentu psa fryzurę komercyjną, w której będzie czuł się komfortowo i wyglądał estetycznie.

Materiał został dostarczony przez serwis studiopsiaka.pl

14.01.2016