Psy rasowe na Psiaki.net

Rodzaje smyczy dla psów - jak wybrać odpowiednią?

Wybór smyczy dla psa to na pierwszy rzut oka nic trudnego, może jednak okazać się niemałym wyzwaniem. Utrudnienie polega na tym, że w każdym sklepie zoologicznym znajdziemy dosłownie dziesiątki takich produktów, a sprzedawcy często będą chcieli sprzedać to, co ma wyższą marżę, a nie to co będzie najlepsze dla nas. Warto więc poznać wszystkie plusy i minusy różnych smyczy, zanim zdecydujemy się na konkretny model.

Smycz regulowana

To bardzo ciekawy model, który bardzo dobrze sprawdzi się w mieście. Smycz regulowana to ta, która z obu stron regulowana jest karabińczykiem, który w razie potrzeby można wpiąć do obręczy znajdujących się na smyczy skracając tym samym jej długość. Największym plusem tego rodzaju smyczy jest jej długość, którą możemy dodatkowo sterować, a to zdecydowanie ułatwi spacerowanie z psem. Dodatkowo smycz nadaje się do spacerów nawet z dwoma psami, ponieważ do obrączek przy karabińczyku możemy przypiąć drugą smycz. Dodatkowo, bez najmniejszych problemów, przypniemy zwierzaka chociażby do drzewa przy placu treningowym, gdy będziemy potrzebowali chwilowej przerwy podczas spaceru.

Mówiąc o minusach tego rodzaju smyczy, wspomnieć należy o jej wytrzymałości, chociaż ta w dużej mierze uzależniona jest od jakości jej wykonania. Jeżeli mamy do czynienia ze smyczą, którą wykonano z kilku kawałków materiału, istnieje ryzyko, że przy dużym napięciu miejsca zszycia zwyczajnie się zerwą. Problem może stwarzać także jej długość, zwłaszcza na chodniku – pies pozostawiony bez ograniczeń może bowiem plątać się i przeszkadzać innym przechodniom.

Smycz automatyczna

To kolejne bardzo dobre rozwiązanie. Taka smycz rozciąga się na różne długości, dając nam możliwość kontroli tego, jak daleko od nas może znajdować się pies. Największym plusem jest tu zapewne możliwość sterowania długościom smyczy – możemy bowiem zablokować taśmę, powodując, że pies będzie trzymał się naszej nogi, a gdy chcemy dać mu nieco więcej swobody wystarczy zwolnić blokadę taśmy pozwalając psiakowi swobodnie pobiegać po łące.

Wskazując na największe minusy smyczy automatycznych, trzeba powiedzieć o tym, że praktycznie przez cały czas jest ona napięta, a to może powodować u psa spory dyskomfort, zwłaszcza jeżeli korzystamy ze standardowej obroży zamiast szelek. Trzeba też poświęcić chwilę na opanowanie blokady taśmy, ponieważ bardzo łatwo możemy ją zniszczyć jeśli nieodpowiednio będziemy ją obsługiwać.

Smycz klasyczna

Czyli mówiąc wprost kawałek taśmy czy sznurka, z jednej strony mamy karabińczyk, z drugiej zaś rączkę do trzymania zwierzaka. To najprawdopodobniej najpopularniejszy rodzaj smyczy, który spotkamy tak na ulicach jak i w sprzedaży. Ma ona swoje zalety, zwłaszcza jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużego psa, mamy tu bowiem określoną długość i bardzo wysoką wytrzymałość, a smycz możemy bardzo łatwo kontrolować.

Minusem na pewno jest brak regulacji, może to sprawiać problem podczas spacerów w parku – gdy zwierzak będzie chciał odwiedzać każde napotkane drzewo, będziemy musieli podążać za nim krok w krok.

10.07.2017