Psy rasowe na Psiaki.net

Szczepienia dla psów

Dobry właściciel musi mieć świadomość, że posiadanie psa wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale i obowiązkami. Jednym z nich jest profilaktyka chorób zakaźnych i inwazyjnych. Szczepienia pozwalają uchronić nasze czworonogi przed wieloma groźnymi infekcjami. Które szczepienia należy wykonać obowiązkowo, a na jakie warto zdecydować się dobrowolnie?

Szczepienie obowiązkowe

Jedyne obowiązkowe szczepienie uregulowane przez polskie prawo to szczepienie przeciwko wściekliźnie. Kara za niedostosowanie się do zaleceń ustawy o ochronie zwierząt i zwalczaniu wśród nich chorób zakaźnych może wynieść nawet 500 zł. Psa z nieważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie, nawet jeżeli minął dopiero jeden dzień od daty ważności poprzedniego, w świetle prawa traktuje się jako niezaszczepionego. Szczeniętom należy podać szczepionkę pomiędzy 12 a 16 tygodniem życia. Następne szczepienia trzeba wykonywać co rok. Po podaniu szczepionki lekarz weterynarii wydaje opiekunowi psa zaświadczenie z datą ważności. Właściciele muszą bezwzględnie dostosować się do obowiązku, jaki nakłada na nich ustawa – zakażenie wirusem wścieklizny zawsze kończy się śmiercią. Na tę groźną chorobę nie ma lekarstwa. Atakuje ona komórki układu nerwowego. Do jej objawów należą ślinotok, światłowstręt, gorączka, torsje i drgawki. Co więcej, wścieklizna przenosi się także na ludzi. Jeżeli zakażone zwierzę kogoś pogryzie, fakt ten należy jak najszybciej zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Inne przydatne szczepienia

Dobrze zaszczepić pupila przeciwko parwowirozie i nosówce. Pierwsza z chorób to krwotoczne zapalenie żołądka i jelit, szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z zarażonymi zwierzętami i ich kałem. Drugie schorzenie atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Nieleczona cechuje się wysoką śmiertelnością. Na rynku dostępne są szczepionki łączone, uodparniające zarówno na parowiriozę, jak i nosówkę. Czworonogi powinno szczepić się w 6, 9 i 12 tygodniu życia, a następnie po roku. Inna przydatna szczepionka to ta zapobiegająca wystąpieniu wirusowego zakażenia wątroby, czyli choroby Rubartha. Ostra postać infekcji ma 90-procentową śmiertelność. Profilaktycznie stosuje się najczęściej szczepionkę łączoną dla szczeniąt, chroniącą też przed innymi chorobami zakaźnymi. Dodatkowym szczepieniem, na jakie warto zwrócić uwagę jest szczepionka przeciwko leptospirozie (choroba uszkadza wątrobę i nerki). Jeżeli zwierzę ma częsty kontakt z wodą, odpowiedni zastrzyk to absolutna konieczność. Aby szczepienie zadziałało skuteczne, trzeba wykonać je dwukrotnie w odstępie 3-4 tygodni. Następnie powinno się szczepić zwierzę co roku, najlepiej na wiosnę. Decyzję o zaszczepieniu psa na herpeswirozę lub grzybicę skóry musi podjąć lekarz weterynarii po dokonaniu oceny ryzyka wystąpienia choroby w konkretnym przypadku.

Jeśli chcesz uchronić swojego pupila przed niebezpiecznymi schorzeniami, koniecznie zaszczep go przeciwko wściekliźnie, nosówce i parowirozie. Większość psów dobrze reaguje na podanie zastrzyku. Zdarzają się jednak reakcje alergiczne i działania niepożądane. W przypadku wystąpienia negatywnych symptomów niezwłocznie musimy skontaktować się z weterynarzem.

10.10.2017