Psy rasowe na Psiaki.net

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne u psów

Każdy właściciel psiaka powinien pamiętać o tym, aby przeprowadzać u niego regularne zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki temu zwierzę będzie mogło być czystsze i zdrowsze, ponieważ odpowiedni poziom higieny pozwala na zapobieganie różnego rodzaju schorzeniom.

Gabinet weterynaryjny
fot. przychodnia-noe.pl

Kąpiel

Częstotliwość przeprowadzania kąpieli u psów zależna jest głównie od jego szaty, co związane jest z rasą – częściej kąpie się psy o długiej sierści. Do kąpieli wykorzystywać należy przeznaczone tylko dla psów kosmetyki – nie należy stosować tych dla człowieka, ponieważ mogą one powodować alergie i źle wpływać na sierść. Do dyspozycji są szampony, odżywki do włosów, preparaty ułatwiające rozczesywanie, nadające połysk. Po wykonanej kąpieli zwierzę należy osuszyć ręcznikiem lub wysuszyć suszarką, a potem rozczesać sierść. Po zakończonej kąpieli warto je nagrodzić smakołykiem.

Czesanie

Częste czesanie jest zalecane przede wszystkim u psów z długą sierścią, co zapobiega tworzeniu się kołtunów. Wyczesywać można też psy o krótszej sierści, co pozwala na usunięcie jej nadmiaru. Do dyspozycji jest dużo szczotek i grzebyków, które można kupić w sklepach zoologicznych.

Strzyżenie

Zależnie od rasy konieczne jest przeprowadzanie regularnych zabiegów strzyżenia. Najlepiej oddać zwierzę do profesjonalnego salonu piękności dla psów. Do wyboru jest zwykle kilka typów strzyżenia. Zwierzak zostanie także wykąpany i wyczesany.

Pielęgnacja oczu

U psów regularnie należy kontrolować stan oczu. Wydzielinę z oczu należy usuwać wacikiem nasączonym ciepłą wodą lub też roztworem soli fizjologicznej. Można też zastosować napar ze świetlika lekarskiego czy herbaty lub preparaty weterynaryjne. W przypadku dużej ilości wydzieliny należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Higiena uszu

Nie można zapominać też o systematycznym kontrolowaniu stanu uszu i ich czyszczeniu. Najlepiej usuwać ją miękkim wacikiem nasączonym wodą lub płynami do czyszczenia uszu, które wkrapla się do środka, potem wmasowuje się ucho, a po kilku minutach można łatwo usunąć zanieczyszczenia. Gdy zauważasz, że pies często przekrzywia głowę, drapie się w uszy, potrząsa głową, może być to symptom infekcji – trzeba udać się do weterynarza.

Pielęgnacja zębów

U psów z czasem osadza się kamień nazębny, dotyczy to głównie zwierząt jedzących miękką, mokrą karmę. Zaleca się stosownie profilaktycznie smakołyków zmniejszających odkładanie się kamienia na zębach. Można stosować też specjalne szczoteczki lub szczoteczki ludzkie, ale nie wolno używać past do zębów. Kamień można usunąć tylko w gabinecie weterynaryjnym – jest to zabieg przeprowadzany pod narkozą.

Obcinanie pazurów

Przerośnięte pazury mogą bardzo przeszkadzać psu, dlatego należy obcinać je specjalnie przeznaczonymi do tego cążkami. Nie wolno obcinać pazurów zbyt krótko, ponieważ wewnątrz nich znajdują się naczynia krwionośne. Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii lub sprawdzić poradniki.

16.03.2015