Psy rasowe na Psiaki.net

Na co warto zwrócić uwagę kupując rasowego psa?

Jeśli szukasz pupila domowego i myślisz o zakupie psa rasowego, podejmujesz dobrą decyzję. Psy są najlepszymi towarzyszami człowieka. Jednak decyzja o kupnie powinna być przemyślana - nie można jej podejmować pochopnie. Szczególnie, że pies stanie się członkiem rodziny na co najmniej kilka, a najczęściej - kilkanaście lat. Ofert sprzedaży psów - w szczególności rasowych - jest bardzo wiele. Na co zwrócić uwagę, wybierając pupila dla swojej rodziny? Oto najważniejsze zasady.

Kupuj wyłącznie z legalnej, zarejestrowanej hodowli

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, chcąc kupić szczeniaka jest to, czy hodowla, z której pochodzi została zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Wystarczy na stronie www.zkwp.pl/zg/index.php?n=przydomki wpisać nazwę hodowli i sprawdzić, czy widnieje w bazie. ZKwP jest jedyną w Polsce organizację podlegającą pod FCI - największą i najstarszą europejską organizację kynologiczną. Istnieje bowiem wiele tzw. „pseudohodowli”, w których rozmnażanie psów nie podlega kontroli, co w konsekwencji prowadzi do wypaczeń rasowych. Kupiony poza oficjalną hodowlą pies może być po prostu chory lub w przyszłości powodować problemy wychowawcze.

Sprawdź dokumenty

Pies rasowy to taki, który zarówno pod względem cech zewnętrznych, jak i psychicznych jest zgodny z wzorcem danej rasy, a jego pochodzenie jest udokumentowane. W momencie, gdy szczeniak zostanie oddany w Twoje ręce, powinieneś otrzymać:

  • metrykę - to dokument potwierdzający pochodzenie psa. Muszą się tam znaleźć informacje, takie jak: imię i przydomek hodowli psa, jego data urodzenia, kolor umaszczenia, numer tatuażu, dane rodziców, a także namiary na hodowlę i jej właściciela - nigdy nie kupuj psa rasowego bez metryki! Na jej podstawie możesz się ubiegać w ZKwP o wydanie rodowodu psa - jest on przyznawany dożywotnio;
  • książeczkę zdrowia psa - z tatuażem, datą odrobaczeń i przebytych szczepień.

Zapytaj również o protokół z kontroli miotu i poproś o okazanie rodowodów rodziców.

Sprawdź warunki hodowli i stan zdrowia szczeniaka

Przed zakupem, koniecznie odwiedź hodowlę, której ofertą jesteś zainteresowany i przyjrzyj się:

  • kondycji matki szczeniaków - powinna być zadbana i zachowywać się przyjaźnie,
  • stanowi szczeniąt - te, które są zadbane będą dobrze reagować na obecność ludzi i radośnie się bawić - świadczyć to będzie o tym, że są dobrze socjalizowane i będzie je łatwo wychować. Zwróć również uwagę na, jak wyglądają odchody szczeniąt - powinny być dobrze uformowane,
  • warunkom, w jakich prowadzona jest hodowla - temu, czy psy mają odpowiednie warunki do rozwoju.

Jeśli zaś zarówno stan psów i hodowli, jak i dokumentacja nie budzi Twoich wątpliwości, możesz zdecydować się na zakup.

24.10.2014