Psy rasowe na Psiaki.net

Zalety sterylizacji zwierząt

Upowszechnienie tego rodzaju zabiegów w dużej mierze pozwoliło ograniczyć problem niekontrolowanego rozmnażania się psów i kotów. Co roku na całym świecie usypia się miliony zdrowych osobników, które trafiają do przepełnionych schronisk, kiedy nie mogą znaleźć domu. Teoretycznie alternatywą są środki antykoncepcyjne, jednak ich długotrwałe stosowanie obciążone jest wysokimi kosztami dla właściciela oraz ryzykiem zdrowotnym dla zwierzęcia.

Sterylizacja psów

Korzyści zdrowotne

Sterylizacja natomiast wręcz przeciwnie – potrafi przyczynić się do wydłużenia życia naszego pupila, średnio o dwa lata. Związane jest to chociażby z faktem, że zabieg zmniejsza skłonności do agresji i włóczęgostwa, a to z kolei przekłada się na mniejszą liczbę potrąceń przez samochód czy walk z innymi osobnikami – kończących się niekoniecznie śmiercią, ale skutkujących np. infekcjami i obrażeniami.

Jak dowiadujemy się w 24h Lecznicy Weterynaryjnej na warszawskim Ursynowie, wysterylizowane zwierzęta żyją dłużej również dlatego, że nie zapadają na szereg chorób. Wymienić wśród nich należy na pewno nowotwory jąder, odbytu i gruczołu krokowego u samców oraz nowotwory gruczołu mlekowego, jajników i macicy u samic. Sterylizacja chroni je też przed ropomaciczem, endometriozą, skrętem macicy czy wypadnięciem pochwy, a także przed ewentualnymi komplikacjami związanymi z porodem i ciążą.

Spokojny zwierzak, spokojny właściciel

Wysterylizowane samice nie miewają też ciąż urojonych ani cieczki, uciążliwej nie tylko dla właściciela. W mieszkaniu pojawiają się bowiem plamy, natomiast spacery z suką w rui są utrudnione, a więc często też krótsze, co w związku z brakiem wystarczającej ilości ruchu tylko wzmaga jej podenerwowanie. Podobnie działa na kotkę trzymanie jej w tym czasie w zamknięciu.

Po sterylizacji koty i psy obojga płci stają się spokojniejsze, bardziej stabilne psychicznie, co wynika z braku wahań hormonalnych. Ograniczona zostaje potrzeba znaczenia terenu moczem u samców, zmniejsza się także liczba zachowań pseudokopulacyjnych. Widać więc jak na dłoni, że zabieg przynosi korzyści zarówno zwierzakom, jak i ich właścicielom. Nieliczne jego wady można zaś w większości istotnie zredukować, np. podając pupilom specjalistyczną karmę czy odpowiednie preparaty.

08.10.2018