Psy rasowe na Psiaki.net

Rasy psów

Na stronie prezentujemy wyłącznie rasy psów zatwierdzone w Polsce.

Wkrótce, w poszczególnych opisach znajdziesz informacje o tym, jakie rasy psów są najpopularniejsze, jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rasy, zarówno, jeśli chodzi o wygląd, jak i charakter czworonoga.

Zachęcamy też do współtworzenia działu psy rasowe przez hodowców i sklepy z karmą i akcesoriami dla psów, których dane zostałyby zamieszczone pod opisem.

Wróć do listy ras w grupie

Aidi
Inne nazwy: owczarek z Gór Atlas Aidi to rasa należąca do molosów wyhodowana na obszarze dzisiejszego Maroka, na terenach Afryki Północnej. Aidi są psami średniej wielkości, silnymi i masywnymi. Gęsta, układająca się w grzywę na szyi, przypominająca wełnę, sierść, skutecznie chroni przed zimnem, upałem oraz atakami dzikiej zwierzyny. Początkowo wykorzystywane przez koczownicze plemiona do ochrony dobytku i zwierząt, a także do polowań. Posiadają cechy typowe dla psa pasterskiego: są czujne, niezależne i nieufne, świetnie sprawdzają się jako psy stróżujące. Potrzebują dużej przestrzeni, której mogą pilnować. Początki rasy sięgają XI wieku. Używano ich do polowań przy współpracy z chartami arabskim – aidi tropiły i wystawiały zwierzynę, która ścigana była następnie przez znacznie szybsze charty. Aidi wywodzą się prawdopodobnie z dużych, pochodzących z Azji psów pasterskich.