Psy rasowe na Psiaki.net

Rasy psów

Na stronie prezentujemy wyłącznie rasy psów zatwierdzone w Polsce.

Wkrótce, w poszczególnych opisach znajdziesz informacje o tym, jakie rasy psów są najpopularniejsze, jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rasy, zarówno, jeśli chodzi o wygląd, jak i charakter czworonoga.

Zachęcamy też do współtworzenia działu psy rasowe przez hodowców i sklepy z karmą i akcesoriami dla psów, których dane zostałyby zamieszczone pod opisem.

Wróć do listy ras w grupie

Anatolian
Inne nazwy: anatolijski pies pasterski, owczarek anatolijski Anatolian to rasa należąca do grupy molosów w typie górskim. Jak wskazuje na to nazwa, psy rasy anatolian wyhodowane zostały w tureckiej Anatolii. Duże, osiągające ponad 60 kg wagi, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, używane są w dużej mierze do obrony stad owiec i domostw przed intruzami. Pełnią funkcje psa obronnego, stróżującego i pasterskiego. Obdarzone silnym instynktem terytorialnym, wierne właścicielowi, wykazują się dużą nieufnością w stosunku do obcych. Przejawiają skłonności do dominacji, dlatego wymagają doświadczenia i konsekwencji. Rasa ta występuje w trzech odmianach, obecnie toczą się zażarte spory odnośnie tego, czy stanowią one odrębną rasę. Różnią się one dość znacznie wyglądem i usposobieniem, a także powierzanymi im zadaniami. Przodkami psów rasy anatolian są prawdopodobnie molosy, które zostały sprowadzone przez plemiona przybyłe na tereny dzisiejszej Turcji przed tysiącem laty.