Psy rasowe na Psiaki.net

Rasy psów

Na stronie prezentujemy wyłącznie rasy psów zatwierdzone w Polsce.

Wkrótce, w poszczególnych opisach znajdziesz informacje o tym, jakie rasy psów są najpopularniejsze, jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rasy, zarówno, jeśli chodzi o wygląd, jak i charakter czworonoga.

Zachęcamy też do współtworzenia działu psy rasowe przez hodowców i sklepy z karmą i akcesoriami dla psów, których dane zostałyby zamieszczone pod opisem.

Wróć do listy ras w grupie

Basenji
Inne nazwy: Congo Dog, pies kongijski Basenji to rasa należąca do szpiców i psów pierwotnych. Cechy charakterystyczne rasy Basenji zostały odkryte przez europejskich podróżników w okolicach afrykańskiego równika, gdzie od tysiącleci były wykorzystywane przez Pigmejów do polowań. Są to zwierzęta niewielkich rozmiarów, pełne gracji. Na tle innych psów wyróżnia je pomarszczone czoło oraz zakręcony, układający się na boku uda ogon. Inny jest także wydawany przez nie dźwięk, który bardziej niż szczekanie przypomina jodłowanie. Niezwykle inteligentne i niezależne, nie dają się łatwo podporządkować, jednak łatwo przywiązują się do właściciela. Ciekawostki Basenji zachowaniem często bardziej przypominają kota niż psa, przez co często nazywane są kocim psem. Ich sposób poruszania przypomina kota, myją się jak one, a ich odgłosy są bardziej zbliżone do miauczenia niż szczekania. Nie wydzielają także typowego psiego zapachu. Basenji były znane w starożytnym Egipcie, choć nie wiadomo dokładnie, jak się tam znalazły. Ich wizerunek pochodzący z 2000 roku p.n.e. znajduje się np. w Wielkiej Piramidzie Cheopsa.