Psy rasowe na Psiaki.net

Rasy psów

Na stronie prezentujemy wyłącznie rasy psów zatwierdzone w Polsce.

Wkrótce, w poszczególnych opisach znajdziesz informacje o tym, jakie rasy psów są najpopularniejsze, jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rasy, zarówno, jeśli chodzi o wygląd, jak i charakter czworonoga.

Zachęcamy też do współtworzenia działu psy rasowe przez hodowców i sklepy z karmą i akcesoriami dla psów, których dane zostałyby zamieszczone pod opisem.

Wróć do listy ras w grupie

Bergamasco
Inne nazwy: Owczarek z Bergamo Bergamasco to rasa należąca do psów pasterskich i zaganiających typu wilkowatego. Psy te pochodzą z północnych Włoch, gdzie wykorzystuje się je do pilnowania zwierząt hodowlanych. Tym, co wyróżnia bergamasco na tle innych ras jest jego długa i gęsta, układająca się w dredy sierść. Jak na psa pasterskiego przystało, owczarek z Bergamo jest czujny, silny, zwinny i odporny. Nieufny wobec obcych, nie daje się całkowicie podporządkować. Świetnie sprawdza się jako stróż pilnujący domu. Początkowo bergamasco występowały jedynie w rejonie Alp Włoskich, a charakterystyczna szata miała chronić je przed chłodem i uderzeniami kopyt pilnowanego przez nie bydła. Charakterystyczne dredy nie pojawiają się od razu, formują się dopiero po około dwóch latach i raz ścięte, nie odrastają.