Psy rasowe na Psiaki.net

Rasy psów

Na stronie prezentujemy wyłącznie rasy psów zatwierdzone w Polsce.

Wkrótce, w poszczególnych opisach znajdziesz informacje o tym, jakie rasy psów są najpopularniejsze, jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rasy, zarówno, jeśli chodzi o wygląd, jak i charakter czworonoga.

Zachęcamy też do współtworzenia działu psy rasowe przez hodowców i sklepy z karmą i akcesoriami dla psów, których dane zostałyby zamieszczone pod opisem.

Wróć do listy ras w grupie

Bernardyn długowłosy
Bernardyn długowłosy to rasa zaliczana do molosów w typie górskim, dogowatym Bernardyny długowłose są zdecydowanie bardziej popularną rasą od swych krótkowłosych kuzynów. Pochodzą ze Szwajcarii, gdzie od co najmniej XVII wieku były używane przez zakonników jako zwierzęta pociągowe, oraz przede wszystkim do wyszukiwania i ratowania zagubionych pielgrzymów. Do dziś krążą legendy na temat ilości uratowanych przez nie osób. Są to psy bardzo inteligentne, wierne i spokojne, nieco nieufne w stosunku do obcych. Niestety bywają bardzo kosztowne w utrzymaniu. Ratujące pielgrzymów bernardyny wysyłano w grupie składającej się z czterech psów. Po odnalezieniu potrzebującego pomocy, jeden z nich wracał do klasztoru i przyprowadzał na miejsce grupę zakonników. Kolejne dwa kładły się obok ratowanego, aby go ogrzać, a czwarty lizał po twarzy, aby go obudzić. Bernardyny długowłose powstały z krzyżówki bernardyna krótkowłosego z nowofundlandem, w XIX wieku były bliskie całkowitego wyginięcia.