Psy rasowe na Psiaki.net

Rasy psów

Na stronie prezentujemy wyłącznie rasy psów zatwierdzone w Polsce.

Wkrótce, w poszczególnych opisach znajdziesz informacje o tym, jakie rasy psów są najpopularniejsze, jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rasy, zarówno, jeśli chodzi o wygląd, jak i charakter czworonoga.

Zachęcamy też do współtworzenia działu psy rasowe przez hodowców i sklepy z karmą i akcesoriami dla psów, których dane zostałyby zamieszczone pod opisem.

Wróć do listy ras w grupie

Bernardyn krótkowłosy
Bernardyn krótkowłosy to rasa zaliczana do molosów w typie górskim, dogowatym. Bernardyny krótkowłose są protoplastami swoich długowłosych kuzynów, mimo to są odmianą znacznie rzadziej spotykaną. Znane od co najmniej XVII wieku, kiedy to szwajcarscy zakonnicy z okolic Wielkiej Przełęczy św. Bernarda (skąd wywodzi się nazwa rasy) używali ich jako psów stróżujących i pociągowych. Bernardyny zasłynęły z wyszukiwania pielgrzymów, którzy zgubili drogę do klasztoru oraz ofiar lawin śnieżnych. Ciężkie, sporych rozmiarów, są niezwykle łagodne i inteligentne. Z racji dużych rozmiarów potrzebują sporo przestrzeni. Umiejętności bernardynów wyciągania ofiar lawin spod zwałów śniegu są legendarne. Podobnie jak jeden z najbardziej znanych psów w historii, żyjący na początku XIX wieku – bernardyn Barry. Przypisuje się mu uratowanie 40 istnień ludzkich, a jego odlew zajmuje honorowe miejsce w Muzeum Narodowym w Bernie.