Psy rasowe na Psiaki.net

Rasy psów

Na stronie prezentujemy wyłącznie rasy psów zatwierdzone w Polsce.

Wkrótce, w poszczególnych opisach znajdziesz informacje o tym, jakie rasy psów są najpopularniejsze, jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rasy, zarówno, jeśli chodzi o wygląd, jak i charakter czworonoga.

Zachęcamy też do współtworzenia działu psy rasowe przez hodowców i sklepy z karmą i akcesoriami dla psów, których dane zostałyby zamieszczone pod opisem.

Wróć do listy ras w grupie

Jamnik długowłosy króliczy
Jamniki to psy sympatyczne, wesołe i energiczne. Charakteryzują się dużą samodzielnością. Wydłużony, niski tułów, krótkie łapy i silnie umięśniona przednia część korpusu, wprost stworzona do kopania w ziemi, to pozostałość po tym, jakie cechy pożądane były przy selekcji psa, mającego za zadanie dopaść zwierzynę w norze, a do tego właśnie jamniki były przez wieki wykorzystywane, początkowo w Niemczech, skąd prawdopodobnie pochodzą. Teraz w głównej mierze są to popularne zwierzęta do towarzystwa. Jamnik długowłosy króliczy to jedna z najmniejszych odmian, charakteryzująca się efektowną, lśniącą sierścią. Niemiecka nazwa jamnika Dachshund oznacza „borsuczego psa”. Wywodzi się ona z przypominającej borsuka postury oraz z jednego z głównych celów polowań jamników od setek lat, który stanowił w dużej mierze właśnie borsuk. Jamniki długowłose są wynikiem mieszanki jamnika krótkowłosego z cocker spanielem lub długowłosymi płochaczami, co umożliwiło im zachowanie myśliwskiego charakteru i przyzwyczajeń.