Psy rasowe na Psiaki.net

Rasy psów

Na stronie prezentujemy wyłącznie rasy psów zatwierdzone w Polsce.

Wkrótce, w poszczególnych opisach znajdziesz informacje o tym, jakie rasy psów są najpopularniejsze, jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rasy, zarówno, jeśli chodzi o wygląd, jak i charakter czworonoga.

Zachęcamy też do współtworzenia działu psy rasowe przez hodowców i sklepy z karmą i akcesoriami dla psów, których dane zostałyby zamieszczone pod opisem.

Wróć do listy ras w grupie

Jamnik długowłosy standardowy
Typowej wielkości odmiana jamnika, wyróżniająca się efektownym owłosieniem. Jamnik to pies bardzo niezależny, ciężki do podporządkowania. Niezwykle inteligentny, wesoły i energiczny towarzysz zabaw. Wymagający wybiegania i solidnej porcji ruchu. Nieufny wobec obcych, bardzo oddany właścicielowi. Wygląd i charakter to efekt selekcji ukierunkowanej na otrzymanie rasy świetnie sprawdzającej się przy polowaniach na zwierzynę, długa sierść natomiast to znak czasów, w których jamnik to już nie pies myśliwski, lecz przede wszystkim zwierzę do towarzystwa. Kolebką jamników są prawdopodobnie Niemcy – już w XIV wieku pojawiły się zapiski świadczące o wykorzystywaniu tej rasy w polowaniach - tropieniu i wypłaszaniu zwierzyny z nory. Z tego wynika jego wydłużony, niski korpus i krótkie, silne, przeznaczone do kopania łapy. Długowłosa odmiana jamnika wynika z połączenia odmiany krótkowłosej z innymi psami myśliwskimi, takimi jak cocker spaniel angielski i długowłose płochacze.