Psy rasowe na Psiaki.net

Rasy psów

Na stronie prezentujemy wyłącznie rasy psów zatwierdzone w Polsce.

Wkrótce, w poszczególnych opisach znajdziesz informacje o tym, jakie rasy psów są najpopularniejsze, jakie cechy charakterystyczne mają poszczególne rasy, zarówno, jeśli chodzi o wygląd, jak i charakter czworonoga.

Zachęcamy też do współtworzenia działu psy rasowe przez hodowców i sklepy z karmą i akcesoriami dla psów, których dane zostałyby zamieszczone pod opisem.

Wróć do listy ras w grupie

Jamnik krótkowłosy miniaturowy
Znakiem rozpoznawczym jamników jest ich charakterystyczna sylwetka, składająca się z wydłużonego tułowia oraz bardzo krótkich łap. Jamniki są bardzo radosne i energiczne. Wykazują się dużą niezależnością i niewłaściwie chowane mogą z łatwością wejść właścicielowi na głowę, co potem trudno naprawić. Uwielbiają ruch i długie spacery. Wiele wskazuje na to, że ojczyzną wszystkich jamników były Niemcy, a o pierwszych przypominających jamniki psach, świadczą źródła pisane pochodzące z XIV wieku. Jamniki krótkowłose są pierwotną wersją jamników, wywodzących się z dawnych psów gończych. Używano ich przy polowaniach - do zaganiania zwierzyny i szukania tropów. Dzisiejsze jamniki są wynikiem licznych krzyżówek dawnych odmian jamnika z różnymi rasami terierów, posokowców oraz pointer pinczerów.